Mit VWnet

Har du ikke en konto endnu? Få mere ud af VWnettet, opret dig som bruger her og nu - helt gratis...
Shoutbox
23:46 KTP: Ktp
19:06 jbl: Type 3
17:05 tobje1000: Tobje1000
22:36 John Pedersen Skagen: Jo det kan man sagtens http://vwnettet.dk/topic/219319
21:22 Den halvblinde: Desværre ik
13:33 my56vw: 1303
18:10 Michael Munk: Kan man ikke længere søge herinde

Du kan se seneste shout historik her...
Sponsorer
Hovwdiaudi
Kit og buggy service
Get back on track
Classic vw parts

  Hvilken fælgbredde og indpresning

Tags:
No tags yet.

(permalink) Anonym Member
Skrev for 21 years siden | | | |
Jeg har en 63´er bobble med skivebremser for og tromler bag. Den er med droppede spindler og sænkningsforbro, samt indstillelige koni-støddæmpere for og bag. Der er et bredere bagtøj på fra nyere model. Bagskærmene er Kärscher +6. Forskærmene er standardskærme, som er 'trukket' ca. 5 cm bredere. Boltmønsteret både for og bag er valgfrit mellem 4x100 og 4x120.

Til denne bil, har jeg nogle forskellige chromfælge fra superbuytires.com i kikkerten. Jeg forestiller mig, at fælgene ska være 17" høje, men hvor brede ska jeg vælge dem og med hvilken indpresning? Jeg vil gerne have fælgene så langt ud til skærmene som muligt, dog uden at bagfælene kan risikere at få stenslag fra forfælgene.
(permalink) Fastoldvw Member
Skrev for 21 years siden | | | |
Lige nøjagtig den problemstilling du har er det sværeste, når man skal købe fælge.
Der findes vist ikke anden mulighed al måle efter, måle efter og så lige måle en ekstra gang, derefter finder man ud af at de ønskede fælge ikke fås i den indpresning man vil have, så man må have nogen spacere på og smallere dæk på fælgene.
Der skal også tages højde for at man skal kunne dreje og fjedre med de ønskede fælge og dæk osv osv...
men umiddelbart med dine skærme vil jeg tro at der er plads til 7x17 foran og 9x17 bagpå, de skal bare "placeres" rigtigt.
Held og lykke, og husk at tage billeder 8) 8)
-------------------------------------------
(permalink) Frank_Andersen Member
Skrev for 21 years siden | | | |
Et forsigtigt gæt vil være 8" med 0 i offset bagpå.
Foran 7" med 10-15mm. indad, altså +10-15mm.
-------------------------------------------
Jeg beklager, men nogle af billederne er taget med et Canon spejlreflekskamera.

Reply

You must log in to post.