Hej... er der nogle der har en fed ide til blinklys foran? gider ikk at have dem der sidder på toppen af skærmene???? :P
- Inde bag de ovale riste (hvis du har sådan nogen) eller horngitre eller hva de hedder...
- I bunden af lygtehusene (med farvet pære)
- "Nonnebryster" (USA style gamle blinklys)
- Diskret på holder over eller under kofangeren
- På kofangeren (som i de sene 70'ere)
Hvad har du for en bil? Type1, Buggy eller hva'
Hvilket look går du efter?
Oplysninger savnes, ja måske endda et billede...
jeg har en type 1 fra 66 med en 1600 motor i(originalt 1500)... kan den godt synes med orange pære i lygtehuset?... :roll:
Læs "vejledning for statens bilinspektion" eller hvad den hedder nu om dage, find den på nettet med søgning.. I den står alt hvad den "kan synes med"!
Jeg fik en "det dér vil vi helst ikke se" om mine blinklys (sat på med dobbeltklæb for ikke at bore i karossen) ude i synshallen sidst, men ifølge bogen var de jo lovlige, så der blev ikke noteret noget.
hej jeg har fået synet 2 biler med blink i bunden af lygtehusene det er ikke noget problem bare du sørger for at de har deres egen parabol.
kp syhler.
Hej
Er ny ejer af en Buggy - og har samme problem med placering af bliklys foran. Er der nogle der har nogle billeder som inspiration?
:D
har prøvet at tage de der normalt sidder på skærmene (parabol og fatning) men synes de ser noget store ud-hvis de skal side i bunden af lygtehuset.. kunne godt bruge et billed af hvordan det ser ud??? er nogle der har et billed???? :wink:
hey
du kan købe nogle lygter der vist nok kaldes US eller USA lygter hvor der er en lille fatning hvor du kan sætte pære i menere også man kan få pære med "crome" glas og har da hør at folk har fået det synes og godkendt men så skal du lige huske side blink også.
kan se at bugservice har dem til ca en plov stykket + indsats men kb manden eller Farmer kan sikkert også skaffe dem
mvh Allan
Som Allan skriver, så kan man købe US-style forlygter, men der er andre der har haft held med selv at sætte fatninger i...men om den går til syn skal jeg ikke kunne sige.
Jeg har selv monteret US-style forlygter fordi jeg ikke nænner at skære hul i skærmene.
[img:86a9ff808a]http://img14.imagevenue.com/aAfkjfp01fo1i-18878/loc256/b38_P5230757.JPG[/img:86a9ff808a]
-------------------------------------------
MIB Aalborg