Mit VWnet

Har du ikke en konto endnu? Få mere ud af VWnettet, opret dig som bruger her og nu - helt gratis...
Shoutbox
22:59 Lagerchefen: 11. februar 2025. Det fungere da endnu, men her sker ikke meget. Det foregår vist mest på noget der hedder face.... et eller andet. Måske man skulle prøve at bruge denne her side noget mere.
18:31 karmannjepster: har været fraværende i 15 år her inde. dengang jeg var her sidst, var der gang i den, og nye opslag hele tiden, hvad er status nu ? er siden ved at dø ud?
14:34 ses_auto: jacob m
12:10 Karsten_vw: Glædelig jul ?
16:47 Stæger: Olietrykskontakt
22:03 t2pickup: jacob mener 411 kun er 1700 og 1800ccm ej 2000ccm
16:30 Gollum: stelnummer der starter med 134 hvad betyder det?

Du kan se seneste shout historik her...
Sponsorer
Hovwdiaudi
Kit og buggy service
Get back on track
Classic vw parts

  Frontklappen sidder fast.....!

Tags:
No tags yet.

(permalink) mh79 Member
Skrev for 19 years siden | | | |
Hej...
Jeg købte min første type 1 for et par måneder siden og er nu i gang med med at slibe, slibe og atter slibe. Da jeg kom til frontklappen, pillede jeg håndtaget af for bedre at kunne komme til. Derefter lukkede jeg klappen i og nu sidder den altså fast :oops: , hvad gør jeg...? Jeg synes jeg har prøvet næsten alt. Jeg har også prøvet kablet i handskerummet, men intet virker. Er der nogen der har nogle gode idéer til hvordan jeg får den op igen? Er der noget der låser eller hvad?
(permalink) vwanders Member
Skrev for 19 years siden | | | |
Det der (normalt) sker er at kanten på indersiden af klappen går ned og griber fat i den "rende" på karosseriet som holder gummilisten, og derfor sidder fast.. Det plejer at virke hvis du prøver at trykke ned og fremad på midten af klappen samtidig med at du vipper "næsen" på klappen ud, evt med noget værktøj..

Hav tålmodighed og lad være med at hive og flå febrilsk i den.
Stiiiiiiiiille og roooooooligt.. 8)
-------------------------------------------
24446703 / rexsurewood@yahoo.dk

(permalink) Rasser Member
Skrev for 19 years siden | | | |
[quote:69dc6124cf="vwanders"]Det der (normalt) sker er at kanten på indersiden af klappen går ned og griber fat i den "rende" på karosseriet som holder gummilisten, og derfor sidder fast.. Det plejer at virke hvis du prøver at trykke ned og fremad på midten af klappen samtidig med at du vipper "næsen" på klappen ud, evt med noget værktøj..

Hav tålmodighed og lad være med at hive og flå febrilsk i den.
Stiiiiiiiiille og roooooooligt.. 8)[/quote:69dc6124cf]
Ha... troede kun det var min bil der var så skæv at det skete ;-)
-------------------------------------------
1966 Type2, 1957 Karmann Ghia

Reply

You must log in to post.