Mit VWnet

Har du ikke en konto endnu? Få mere ud af VWnettet, opret dig som bruger her og nu - helt gratis...
Shoutbox
23:46 KTP: Ktp
19:06 jbl: Type 3
17:05 tobje1000: Tobje1000
22:36 John Pedersen Skagen: Jo det kan man sagtens http://vwnettet.dk/topic/219319
21:22 Den halvblinde: Desværre ik
13:33 my56vw: 1303
18:10 Michael Munk: Kan man ikke længere søge herinde

Du kan se seneste shout historik her...
Sponsorer
Hovwdiaudi
Kit og buggy service
Get back on track
Classic vw parts

  Maskinesmed søges

Tags:
No tags yet.

(permalink) Mbechmann Member
Skrev for 20 years siden | | | |
Jeg går roder lidt med bogbinderi i forbindelse med min arbejdsafprøvning ude på Reva. I den forbindelse vil jeg gerne have mulighed for at kunne lave det selv, på et senere tidspunkt. Jeg har med 99% sikkerhed fundet bogstaverne jeg skal bruge til trykket på ryggen af bogen, men jeg mangler en "dims" til at holde dem fast, så de kan varmes op og bruges i trykket.

Den maskine vi bruger ude på Reva, er kort fortalt et u-jern hvor man kan skrue de enkelte dele sammen så bogstaverne ikke falder ud. Selve u-jernet klikkes så på plads og det varmes op. Så er der et håndtag (lidt ala en boremaskine holder) som man trækker ned og laver trykket på bogen.

Det jeg er ude efter er i første omgang er selve u-jernet incl håndtag og skruerne. Hvis den skulle være helt perfekt, så skulle der kunne tilsluttes fx en loddekolbe, så jeg selv kan varme den op.

Er der nogen der er klar på at hjælpe mig? Jeg for endeligt svar på fredag i næste uge, så derefter vil vi kunne udarbejde design mm.
-------------------------------------------
Michael
(permalink) KC Lasse Member
Skrev for 20 years siden | | | |
Hej michael vi laver bla sådan noget på mit arbejde..... det lyder som om du skal bruge en typespade til noge typer kombineret med en loddekolbe.... vi har vist det hele (-:

se mere her :
http://www.gravoren.dk/

mvh Lasse
(permalink) Mbechmann Member
Skrev for 20 years siden | | | |
Lasse, har du et tlf jeg kan ringe til dig på? Så kan vi lige finde ud af noget nærmere.
-------------------------------------------
Michael
(permalink) KC Lasse Member
Skrev for 20 years siden | | | |
Der skulle være telefon nr og det hele på hjemmesiden.... du skal tale med Hugo Andreæ.... bare hils fra mig

mvh Lasse

Reply

You must log in to post.