Mit VWnet

Har du ikke en konto endnu? Få mere ud af VWnettet, opret dig som bruger her og nu - helt gratis...
Shoutbox
23:46 KTP: Ktp
19:06 jbl: Type 3
17:05 tobje1000: Tobje1000
22:36 John Pedersen Skagen: Jo det kan man sagtens http://vwnettet.dk/topic/219319
21:22 Den halvblinde: Desværre ik
13:33 my56vw: 1303
18:10 Michael Munk: Kan man ikke længere søge herinde

Du kan se seneste shout historik her...
Sponsorer
Hovwdiaudi
Kit og buggy service
Get back on track
Classic vw parts

  Spændende elektrisk problem :o)

Tags:
No tags yet.

(permalink) Anonym Member
Skrev for 19 years siden | | | |
Hej til jeg alle.

Jeg har et elektrisk problem med min VW Classic fra 83, som opstod da en kvik fyr fik sat startkablerne på de forkerte poler, da bilen skulle startes en dag. Jeg håber, at her er én, som har et bud på, hvordan problemet kan løses:

Normalt er der automatisk kørelys på bilen, og jeg plejer at køre uden at tænde særskilt på kontakten, som giver lys i instrumenterne og mulighed for langt lys. Efter kortslutningen sker der dog det, når jeg starter bilen, at den ene baglygte ikke tænder. Desuden virker bremselyset overhovedet ikke.

Når jeg så tænder lyset på kontakten, kommer der lys i begge baglygter, samtidig med at bremselyset tænder og er på uafhængigt af, om der bremses eller ej!

Dvs. at alt lys virker - blot på forkerte tidspunkter. Forlygterne er der desuden ingen problemer med.

Er der én, der har et kvalificeret bud på en løsning?

På forhånd mange tak for hjælpen og rigtig godt Nytår til alle.

Med venlig hilsen
Morten
(permalink) warp Member
Skrev for 19 years siden | | | |
Hvad har du gjort for at finde fejlen?
På mig lyder det som der er noget ballede med en sprunget sikring eller to og måske et relæ der ikke virker. Hvis du ikke har tjekket dette ville det være en god idé ...det er i hvert fald nemt og hurtigt gjort for at få disse ting udelukket.
-------------------------------------------
I love anything that goes fast enough to do something stupid in.
meanbug@gmail.com
(permalink) SJN Member
Skrev for 19 years siden | | | |
Ville nok kigge på det kørelysrelæ .... er jo ikke så meget elektronik i en bil fra 83 der kan brænde af ...
-------------------------------------------
Med Venlig Hilsen
Søren Nielsen, Kolding
KGB Kolding Gear Boxers

Reply

You must log in to post.