Er det normalt at man skal efterspænde toppene engang imellem?
Jeg har ikke kørt mange km, men synes den har fået en tændingsbanke agtig lyd i tomgang, men det er ikke tændingsbanken.
Mere sådan blob,blob,blob. :-)
Den kører fint nok...
har du justeret ventiler?
kunne godt være løse topstykker, det er ikke rigtigt til at komme til at efterspænde dem, man kan kun kome til de 4 nederste møtrikker, og spænder du kun dem er det dømt til at blive meget værre.
Check den først for utætte udstødningspakninger/huller i udstødningen
-ellers er det ud med motoren, alt incl. blæserskjolde af motoren, toppene af, nye stødstangsrør, toppe på igen spændt med det rigtige moment, samle igen, motor i igen
-------------------------------------------
54 Judson Oval, 58 Speedster, 67 Samba, 68 Earlybay
26150707
Jeg har justeret ventiler.
Jeg har faktisk en utæthed i udstødningen lige under den ene top hvor lyden kommer fra.
Synes bare det må lyde anderledes, men jeg ordner det i første omgang og ser om det bare er det der giver lyden.
Utæt udstødning ved toppene kan meget nemt lyde meget metallisk og højt.. Jeg rodede engang med en motor der sagde frygteligt og jeg kunne sku ikke finde ud af det, og troede det var plejllejer eller ventilløftere og meget andet.. Indtil jeg en dag skiftede udstødning!
Hvis ikke det udstødningen, så er der et fænomæn man kalder "løse topper".
Det var især type2 der fik det. Topstykstøtterne blev trukket ud af blokken pga. af hårdhændet behandling i den tunge bil. Firmabiler.
Det er typisk værst på kold motor.
Der er kun den tunge vej: Ny blok.
-------------------------------------------
Jeg beklager, men nogle af billederne er taget med et Canon spejlreflekskamera.