Hej!
Håber en af jer eller en i kender står med en bobbel i vil af med!
Bilen må meget gerne være veteran men ikke et krav, den skal helst være på plader!
Prisen afhænger selvfølgelig af standen men har max omkring de 20000 kroner at gøre godt med!
Håber snart at høre fra jer!
mvh kim
Ser ikke ud til der er så mange af jer der har noget til salg på plader :(
Er der evt nogen af jer der har noget til at stå som er relativt nemt at syne??
Håber der er nogen der kan hjælpe mig med at finde min første bobbel :)
jeg har en 62 der er fra sverige den koster bare lidt mere.36kilo var min plan men så er der heller ikke noget der skal laves andet ind at den trænger til engang ny lak
-------------------------------------------
62 til salg ikke til valg
Begge biler er virkelig fine, men det er næsten det dobbelte af hvad mit budget tillader, så jeg må nok sige pænt nej tak!
Men nu er vi da igang :) håber der sidder andre med lidt billigere biler derude!
Hej kim har en 1200 de luxe fra 63- synet 10-05 med 8 år til syn pæn bil , løftet fra bund i 97 med alt nyt bundhalvdele rør bremser mm. kørt ca 15000 km siden, karrossen har lidt hist og her men en fin bil pris ca22 .000
træffes på 21210986 kim
Hej!
Det lyder spændende med den 1200 de luxe! Hvor er du fra ?? hvad farve har bilen??
Du kan også skrive til mig på
admin@boligkup.dk
mvh kim
Hej!
Det lyder spændende med den 1200 de luxe! Hvor er du fra ?? hvad farve har bilen??
Du kan også skrive til mig på
admin@boligkup.dk
mvh kim
Søger stadig en bobbel til max 20000.
Jeg har muligvis en 1303 fra 72 til salg i den prisklasse. Bilen kører dagligt og fejler intet og sælges kun fordi jeg har brug for en dieselbil i stedet. Hvis du er interesseret så ring på 20644620 og få en snak om den. Billeder kan også mailes og prøvetur er heller ikke noget problem. :-)
Jacob
-------------------------------------------
I love anything that goes fast enough to do something stupid in.
meanbug@gmail.com
Hej warp!
Vil meget gerne se nogle fotos på
admin@boligkup.dk
Det er altid lettere at danne sig et indtryk når man har set et par billeder!
Håber snart at høre fra dig
mvh kim
Hej Kim.
Der bor da en i Esbjerg der har en 1302 tilsalg fra 74! du kan se bilen på :
http://www.vwklubvest.dk "Under køb og salg" og tryk vis alle.
mvh. Michael.
Hej Kim
Så er der mailet billeder til dig!
-------------------------------------------
I love anything that goes fast enough to do something stupid in.
meanbug@gmail.com
Må jo nok lige sige, at når man starter med at sætte et budget på 20 kilo, så må man altså ikke forvente at få ret meget, for den sum.
Man kan sagtens finde "et eller andet", som er nysynet til de 20 kilo, men derfra og til at få en ordentlig bil, der osse er 'lavet ordentligt, ja, der er sq meget langt.
Ved godt, "ingen regel uden undtagelse", men det er sjællent.
Man skal i hvertfald være meget forsigtig, med hvad man siger "ja tak" til. Man skal være rimelig meget grundig, med "undersøgelsen", af "objektet", for at vide hvad man får købt.
Skriver det bare for at du skal være "vågen". Har set utroligt mange der har købt en nysynet, som de troede var bare dejlig. Lige indtil de kom til at sige "værsgo', prik du bare...". Og der så lå flere skovlfunde rust, når de kørte herfa igen.
På den anden side, så bør man lige tænke en ekstra gang, når en "sælger" siger : -" alt rust lavet, alt mekanisk skiftet, nylakeret, rustbeskyttet, nysynet".
Alene en lakering, i en ordenlig kvalitet, får man ikke under de 20 kilo.
Mange gange, er det meget bedre at finde et "renoverings-objekt", til nogle få kilo, og så starte fra bunden, og så stille og roligt, få en god bil opbygget. Men det gør man jo heller ikke meget under de 40 kilo, hvis det skal være ordentligt. Nærmere lidt mere.....
Held og lykke, på din søgen.
Jan_vw
Hej!
Så er jeg komet hjem fra ferie, men mangler stadig en bobbel!
Slet ingen der har noget til salg på plader??
mvh kim
Hej Kim,
Kunne du evt bruge denne:
http://vwnettet.dk/forum/topic/251288
ring på 21272770 er klar til en god pris i en hurtig handel.
mvh
frank
Hej Frank!
Vil gerne se nogle billeder af de fejl/rust steder der er i lakken og også gerne fotos af kabinen! går motoren godt og er der oliespild?
kontakt mig på
admin@boligkup.dk
mvh kim
Hej igen,
motoren går fint!
jeg har desværre ikke andre billeder pt da bilen står hos en kammerat.
men det var da næsten også bedre hvis du havde mulighed for at komme forbi og se bilen istedet, så kan du bedre se om det er noget.
bilen står i kværndrup på midt fyn.
mvh
frank
Hej allesammen!
Så er jagten slut, Er lige kommet hjem fra en fejlfri hjemtur fra roskilede til esbjerg med min "nye" vw 113 fra 70! Bilen er købt af carstenA herindefra og jeg håber at få smidt nogle billeder ind i den nærmeste fremtid!
Tak til alle jer der har henvendt sig i denne tråd, og jeg håber i snart vil finde nye ejere til jeres biler!
Mvh Kim