kan man komme for meget i så den går hen og går på 3 cylinder??.. ikke fordi jeg fylder 2-3 liter i til 40 liter benz, men hælder i til det der svare til 2 tankfuld benz.. gør jeg noget forkert ved at hælde det for meget i?
Hej Joe
Du gavner ikke noget ved at komme for meget i... Benzin/luft blandingen bliver mindre fed jo mere sprit man kommer i tanken, så du bør følge anvisningen på dunken. Ved alt for stor overdosering kan du opleve tændingsbanken, men hvis dette ikke er tilfældet så gør du ikke nogen skade på motoren. Mht. karburatoris opnår du ikke en forbedring ved at overdosere og du bruger bare flere penge end nødvendigt på skidtet.
Hvis din motor af og til kun går på tre cylindre, er det nok mere et tændingsproblem du skal lede efter. Prøv evt. at rykke tændrørene ud og se lidt på farven, de skal gerne være ens "kaffebrune" for at forbrændingen er i orden. Men ellers check tændkabler, fordeler dæksel, platiner etc.
mvh Henrik
-------------------------------------------
61670903 / henriknc(denduvednok)youmail.dk
Hej Joe
Du kan hurtigt teste din formodning om at den kun går på 3 cylindre er korrekt
Før du starter motoren, så løsn lige alle tændkabler lidt fra tændrør.(så de er nemme at tage af)
Mens motoren kører, så skal du tage et kabel fra af gangen, og sætte det på igen.
Du kan tydeligt høre at motorgangen ændrer karakter hvergang.
Men hvis der ikke sker noget så har du fundet fejlen.
Husk handsker og isoleret tang...ellers snapper det lidt i fingrene .-)
Hvor stor motor kører du med pt, hvis det er en 30 hk, så vil jeg hellere bruge pengene på blyerstatning, selvom nogen mener at det er ligemeget.
Med mine 1600 motorer kører jeg bare 92 blyfri.
Ronnie