Mit VWnet

Har du ikke en konto endnu? Få mere ud af VWnettet, opret dig som bruger her og nu - helt gratis...
Shoutbox
09:44 Mads B: Bagspiss
17:05 Hedam: Bagsæde
18:19 staer: gearolie
22:25 fvee: Tak for besøget i dag Torkild,nu mangler du bare at se de sidste 600 lademeter
20:35 miknelpet: Indsugning
09:15 kleinbusRonnie: Streetnoir; hvad er det for noget garagem ligger det tæt på S-station, pris osv
08:25 streetnoir: mangler du garage? evt med værksted -ligger i smørum 25min fra kbh.

Du kan se seneste shout historik her...
Sponsorer
Hovwdiaudi
Kit og buggy service
Get back on track
Classic vw parts

 

Tags:

(permalink) Frank_Andersen Member
Skrev for 10 years siden | | | |
På spørgsmål om : Hvad nu med en bil der bliver synet "utidigt" i 2007 og som bliver veteran i 2008, altså en bil fra 1968, hvad med den ?

Jeg har fået svar fra Færdselsstyrelsen:

Først en opsummering:

Registrering til veterankørsel
Hidtil har kun veteranbiler, der er registreret før 1. januar 1960, kunnet registreres til veterankørsel. Biler, der er omfattet af pligt til periodisk syn, kan nu registreres til veterankørsel, hvis de er registreret første gang for mere end 35 år siden, og kun benyttes lejlighedsvis. Den begrænsede anvendelse medfører, at biler, der er registreret til veterankørsel, indkaldes til periodisk syn hvert 8. år.

Begrænsning i anvendelse
En bil, der er registreret til veterankørsel, må kun benyttes lejlighedsvis, og den må ikke benyttes til erhvervsmæssig personbefordring, transport af farligt gods, udrykningskørsel eller udlejning uden fører.

Hvornår skal bilen så til periodisk syn?
Bil, der er registreret til veterankørsel, skal til periodisk syn første gang 40 år efter første registrering og derefter hvert 8. år. Der går således ikke automatisk 8 år fra registrering til veterankørsel og til næste periodiske syn.

Et par eksempler
1. Bilen er registreret første gang i 1970, og registreres til veterankørsel nu (35 år efter første registrering):
- Bilen skal så til periodisk syn i 2010 (1970 + 40), og derefter hvert 8. år.

2. Bilen er registreret første gang i 1967, og registreres til veterankørsel nu (38 år efter første registrering):
- Bilen skal så til periodisk syn i 2007 (1967 + 40), og derefter hvert 8. år.

Gå på motorkontoret
Registrering til veterankørsel forudsætter anmeldelse herom til et motorkontor.

Hvornår træder det i kraft?
Reglerne træder i kraft den 5. december 2005.

Og her er svaret så :

Hej Frank

En allerede registreret månedsdato bortfalder ved omregistrering til veterankørsel, og bilen indkaldes herefter med første registreringsdato som månedsdato. Når bilen bliver 40 år og herved omfattes af periodisk syn hvert 8 år kan månedsdatoen ændres jf. Sb §57.

Og det betyder jo så altså at hvis man syner en bil fra 1968, utidigt, i et ulige år (2007) og så får den registreret som veteran. Så bliver den kaldt ind igen i 2008.

Så skal man vente til 2009 med at ændre den til veteran og se hvad der sker.



-------------------------------------------
Jeg beklager, men nogle af billederne er taget med et Canon spejlreflekskamera.
(permalink) Fastoldvw Member
Skrev for 10 years siden | | | |
Hej Frank, Hele denne snak gælder vel køretøjer generelt, ikke?

Altså også Motorcykler?
-------------------------------------------
(permalink) Steen Member
Skrev for 10 years siden | | | |
Det gælder næppe for motorcykler eftersom de ikke er omfattet af periodesyn.

-------------------------------------------
VW 1302 '72 spet(a)post.tele.dk
Med VWenlig Hilsen
Steen

Reply

You must log in to post.