hvorfor brænder mit gløderør af i mit bn2 fyr?
Har sat et nyt i og det er også brændt af..
det er nok for lille , eller er din brænder temperatur for høj - men hvordan du justerer det aner jeg sgu ikke
-------------------------------------------
Randers Jeg BOR I RANDERS - stik mig en Mokai for fan ;-)
jeg forstår det ikke det kører perfekt men næste gang jeg skal bruge fyret virker røret ikke længre
det passer vel meget godt med at røret har været for varmt - ligesom når en pære er ved at springe - så lyser den lidt kraftigt til slut , for ikke at kunne tænde næste gang - få evt en autoelektrikker til at måle det ud - han ved lige hvad det skal ha.
jeg har samme problem med mit dieselfyr i min dayli - men man skal næsten ha hele motoren ud hver gang for at komme ind til fyret , så nu har jeg opgivet.
men jeg har jo også suplerende varme - det har du jo nok ikke.
-------------------------------------------
Randers Jeg BOR I RANDERS - stik mig en Mokai for fan ;-)
hehe jo mine varme kasser er nye :-)
Du har ikke sat strøm direkte til røret vel? Jeg gjorde engang den fejl. Det giver en meget effektiv opstart, men det brænder glødetråden af.
-------------------------------------------
Type 1 1956 Ragtop, Karmann Ghia Coupe 1957, Karmann Cab 1957 + (1963 Stingray :-)
jo det har jeg men det var efter jeg ikke kunne få røret til at varme . Det er lidt farligt har kun et gløderør tilbage hehe