Mit VWnet

Har du ikke en konto endnu? Få mere ud af VWnettet, opret dig som bruger her og nu - helt gratis...
Shoutbox
23:46 KTP: Ktp
19:06 jbl: Type 3
17:05 tobje1000: Tobje1000
22:36 John Pedersen Skagen: Jo det kan man sagtens http://vwnettet.dk/topic/219319
21:22 Den halvblinde: Desværre ik
13:33 my56vw: 1303
18:10 Michael Munk: Kan man ikke længere søge herinde

Du kan se seneste shout historik her...
Sponsorer
Hovwdiaudi
Kit og buggy service
Get back on track
Classic vw parts

  44 IDF...

Tags:
No tags yet.

(permalink) BuggyBoy Member
Skrev for 21 years siden | | | |
Hejsa.

Jeg har en 1914ccm med 284graders knast og topstykker med 40/35,5mm ventiler. Dertil to dobbelte webere (44 idf), men hvilke dyser skal der sidde i weberne for af få det bedste resultat til denne motor? Hvilke erfaringer har i?

På cyl. 1/2 skyder motoren engang imellem. Skyldes det forkert blandingsforhold eller hvad??? Forslag...
(permalink) Rasser Member
Skrev for 21 years siden | | | |
[quote:19fa9db274="BuggyBoy"]Hejsa.

Jeg har en 1914ccm med 284graders knast og topstykker med 40/35,5mm ventiler. Dertil to dobbelte webere (44 idf), men hvilke dyser skal der sidde i weberne for af få det bedste resultat til denne motor? Hvilke erfaringer har i?

På cyl. 1/2 skyder motoren engang imellem. Skyldes det forkert blandingsforhold eller hvad??? Forslag...[/quote:19fa9db274]

Hej

Jeg vil starte med at sige at jeg har ikke "karburator-erfaringen" til at kunne hjælpe dig med et perfekt svar.... det perfekte svar findes nok heller ikke!

Men du er nødt til at fortælle størrelsen på venturierne i dine karbs. før det er muligt at udregne en ca. dysestørrelse. Og hvad med kompressionen...... ?
Motorvolumen og maks omdr. er bl.a. også nogle af de faktorer du skal have med i udregningerne/overvejelserne

Der findes mange gode sider på nettet.... umiddelbart vil jeg mene http://www.aircooled.net har en meget god teknik-side hvor de forklarer det sådan rimeligt.

mht. til den skyder på cyl 1 & 2.... jar du målt og udregnet vendehøjde, topstykkets volumen og dermed også kompressionen for hver "cylinder" inden du samlede motoren.... med mindre du har gjort dette er der jo mulighed for at de "står" forskelligt!

hilsen en motor-begynder
-------------------------------------------
1966 Type2, 1957 Karmann Ghia
(permalink) vwmorten VW-Guru
Skrev for 21 years siden | | | |
Hvis den skyder på den ene side af motoren, er et rigtigt godt gæt at indsugningspakningen på den side er gået -> falsk luft -> mager blanding -> motoren skyder.

Ellers check ventiler, tomgangsdyser, utæt udstødning...
-------------------------------------------
54 Judson Oval, 58 Speedster, 67 Samba, 68 Earlybay
26150707

Reply

You must log in to post.