Mit VWnet

Har du ikke en konto endnu? Få mere ud af VWnettet, opret dig som bruger her og nu - helt gratis...
Shoutbox
23:46 KTP: Ktp
19:06 jbl: Type 3
17:05 tobje1000: Tobje1000
22:36 John Pedersen Skagen: Jo det kan man sagtens http://vwnettet.dk/topic/219319
21:22 Den halvblinde: Desværre ik
13:33 my56vw: 1303
18:10 Michael Munk: Kan man ikke længere søge herinde

Du kan se seneste shout historik her...
Sponsorer
Hovwdiaudi
Kit og buggy service
Get back on track
Classic vw parts

  Alt blinklys forsvundet på min 1300 fra 68.

Tags:
No tags yet.

(permalink) PBJ Member
Skrev for 19 years siden | | | |
Efter tændingsproblemer endte det med at min bil skulle trækkes hjem. jeg tændte for katastrofeblinket og lamperne blinkede som de skulle. Efter 10 min. stoppede alt blinklyset. Nu efter jeg har fået lavet min bil, virker blinklyset stadig ikke overhovedt og heller ikke katastrofeblinket.

Jeg har tjekket sikringer og de ser alle OK ud, for en sikkerheds skyld pillede jeg lidt ved dem, men det hjalp heller ikke.

jeg har tjekket for fugt og ikke fundet noget.

Jeg gætter selv på at det er det relæ som sidder på den anden side af katastrofeblinket ude i bagagerummet. ?????????????????

Jeg er lidt på spanden, da jeg skal bruge min bil tirsdag morgen til en tur, så hvis nogle af jer lokale har et sådan relæ liggende eller hvad det nu kan være, så vil jeg blive meget glad hvis i kunne hjælpe mig med at blive "blinkende" i morgen.

MVH Preben fra Odense 28608778

P.S. Det er ganske utroligt hvad sådan noget nyt tændingsudstyr kan gøre for en gammel motor. Jeg skiftede tændrør, platiner, kabler, rotor, kondensator, justerede ventiler og tænding og det føles som om bilen har fået 10 heste mere :-)
(permalink) Frank_Andersen Member
Skrev for 19 years siden | | | |
Ja og derfor skifter man også olie hver 7500 og laver det store eftersyn hver 15000.
Så dukker der der ikke 10HK op mere, de er der hele tiden. Hvis man bruger originale dele. Især platiner
-------------------------------------------
Jeg beklager, men nogle af billederne er taget med et Canon spejlreflekskamera.

Reply

You must log in to post.