Hvis man nu vil tjekke at alt er i skønneste orden(afstand mellem magnet og "dimsen)og er kommet til at kyle den lille plastikplade der fulgte med ignitor sættet væk- kan jeg så måle kamvinkel istedet for???
Det har jeg heller aldrig fundet ud af.
Men prøv at læse denne tråd:
http://vwnettet.dk/forum/topic/271353
Mvh John
-------------------------------------------
25709453
I'm the only BAY in the village
jeg kan sørme næsten huske den tråd,men jeg bliver ikke klogere. Der må da være et af de kloge"esser" herinde der kan svare på den????
nu er jeg ikke ligefrem engelsk ekspert,men forstår jeg det her-betyder at man skal sætte afstanden mellem magneten og ignitormodulet(dimsen)så lang fra hinanden som overhovdet mulig (dog max 2mm-58 degrees),da dette skulle give den bedste gnist!!!
er jeg helt på vildspor og er det måske ikke bare flueknepperi at rode med det???
Ifølge artiklen skal det ikke justeres, du skal bare have en afstand som er stor nok til at tingene ikke røre hinanden, selvom at akslen er slidt.
Det optimale er omkring 1mm, minimun 0,85mm-Han skriver jo at efter forsøg med 2mm var der næsten ingen forskel!!
Hilsen Niels Erik
-------------------------------------------
En buggy ser bedst ud med originale centerline!