Pap porsche speedster VS karmann ghia cabriolet jeres mening
Jeg vil gerne høre kommentarer til prisneveauet på pap porsche speedstere kontra prisniveauet på original karmann ghia cabs.
Jeg mener der er en totalt forskruet prisniveau på pap porsche speedstere ( som i nedennævnte vil blive nævnt speedster, da de absolut intet, har at gøre med en porsche ).
En original karmann ghia cab pre 67, koster i omegning 150k og en pap speedster ca 200-225k. Det er vel og mærke med samme standart motor gearkasse og fælge som en ghia cab.
Hvad er det så lige der giver speedsteren ret til mer prisen?
Lad os lige skitsere op hvad du får for pengene
Karmann ghia cab:
* KVALITET hele vejen igennem også karossen
* den ægte vare, ej plastic bil
* håndlavet bil med sjæl
* begrænset oplag, der bliver ikke produceret flere
* fornøjelsen af at opstøve og få bilen hjem
* køreglæde af en ægte klassisker
* en god investering
Pap speedster:
* PLASTIC FANTANSTISK en rigtig optimist jolle.
* en repro pap bil
* ubegrænset produktionsmuligheder / udbud i fremtiden
* Glasfiber karosse
* ringere trafiksikkerhed
* repro dele på en større procentdel af bilen
* en meget dårlig investering
* hverken en porsche eller en vw, en ingentings bil
* samme undervogn som en ghia
Ud fra ovennævte betragtning kan jeg ikke lige se fornuften i prisniveauet på speedsterne, hvad er det lige der får folk til at betale de høje priser på speedsterne?
Hvis vi betragter købet ud fra en investeringsmæssig vinkel = udbud og efterspørgsel, er der ikke mange ghia cabs tilbage derude og der kommer heller ikke flere til. Porscherne kan du finde fra nu af og resten af dit liv. DVS der er begrænsede muligheder for at finde en ghia cab og ubegrænsede muligheder for at finde en speedster. Logisk vil det med rette betyde, at prisen på en ghia cab bør være højere end på en speedster men det er ikke tilfældet. Dvs. der er nogle tåber derude som trodser naturlovene og betaler ALT ALT for meget for en deres plastic.
Yderligere undre det mig også at man vil have en fake speedster, for kan man ikke betale prisen for en original bør man holde nallerne væk. Det er det samme som hvis man ikke har råd til en ægte gucci taske, så køber man en fake istedet. Det er nok en lidt flad fornemmelse kunne jeg tænke mig. Det er falsk reklame, man forsøger at være noget men ikke kan være.
Hvad er jeres kommentare hertil ?
Jeg mener at der er vendt op og ned på priserne og at en original ghia cab er MEGET mere eftertragtet, sværer at finde og bør koste speedsternes pris og speedsterne skulle koste ghia'ernes priser som max.
Der er i pricippet lille foreskel på en speedster og en buggy, hvorfor er priserne så så milevidt fra hianden når en bugge koster 50k og en speedster 225k?
Nogle af jer vil måske sige at man ikke kan sammenligne en speedster og en ghia cab, men så se bort fra det og kommenter ud fra det overordnere billede, det kunne også være en speedster kontra en porsche 356 b/c der også koster ca 200-225k det er samme billede der tegner sig.
Den diskution, har været oppe før. Du kan også spøger dig selv. Hvorfor er en buggy dyre end en fin type1, hvorfor er en speedster kitcar dyre end en org 356 eller 912? Osv osv. Tror du selv har givet svaret, det handler om hvad folk tænder på.
Folk betaler vel ikke mere for en given ting end de vil give - og omvendt forlanger folk vel den pris de kan få. Sådan hænger vores kapitalistiske samfund sammen over en bred front :-)
Mvh John
-------------------------------------------
25709453
I'm the only BAY in the village
Jeg synes at dit sammenligningsgrundlag virker utroligt farvet af preference, men nuvel...... som svar til dit spørgsmål:
For at holde skidt fra kanel så lad os vurdere de to vidt forskellige biler for sig.
Karmann Ghia cabriolet:
For at indbringe hen mod 150.000 kr. skal en sådan vogn være i rigtig rigtig flot stand.
En spekulant til en Ghia cab køber forhåbentlig den bil fordi de kan lide linjerne og historien bag den, sammen med vw's geniale enkelthed.
Den skal dog købes for hvad den er..... ikke fordi man ikke har råd til en AC Cobra eller en Speedster.
Speedster:
For at indbringe op mod, og måske endda lidt over, 250.000 kr. skal en Speedster i stil med Karmann cab'en være næsten som et kaffe-stel..... lige til at drikke af!
Jeg er klar over at visse biler indbringer mere, men det påhviler vel køberne at vurdere hvad der er rimeligt.
Jeg har set biler købt for alt mellem 70.000-300.000 kr. uden dog at være alt for forskellige.
Jeg tror det er de færreste, der rystes over priserne, som samtidigt har gjort sig den umage at regne sammen hvad det koster at bygge en kvalitets Speedster.
At man skal lade være med at købe falske varer fordi kun det originale duer synes jeg er en rigtig upraktisk holdning til en praktisk stillingtagen........ selv om folk har 1 mio. til en ægte Porsche Speedster er det jo ikke sikkert at deres planer er at deltage i Concours de Charme på Gavnø slot hvert år og så resten af tiden støve klenodiet af.
Det gode ved enhver replica er jo netop, som du også selv skriver, at tilgangen er enorm.
Så hvis ens lyster er at give den gas på de snoede veje, så behøver man ikke svede tran af frygt for at smadre noget uerstatteligt.
-------------------------------------------
"You live more in 5 minutes, going flat out, than most people do in a lifetime"
Citat: Burt Munro
De høje priser på speedstere afspejler jo nok også den danske stats syge afgiftssystem... Ikke bare har man lyst til at få dækket udgifter til opbygningen, men man skal jo også have afgiften dækket i salgsøjeblikket, ellers er det en utroligt dårlig forretning!
Why Peter ? Why use so much time to ask what others think ? Look at what you wrote, its obvious you like the Ghia more. So you would probably buy the Ghia. So people should buy what they want and like, and not what they think others think he should buy. And if the price is from 50K to 250K, if the person wants it bad enought, they will buy it.
Smag er jo forskellig, jeg syntes at en Karmann Giha er grim. Så vil jeg hellere have en bobbel.Har selv prøvet at bygge en speedster og det var en fed oplevelse.
Noget at det bedste er at se alle de forskellige projekter med luftkølede biler her på Vwnettet. Selv om jeg ikke vil eje alle projekter selv, har jeg største respekt for at folk brænder for deres "barn".At du ikke vil eje en speedster i gasfiber er rimelig tydeligt, men du behøver jo ikke nedgøre dem der har valgt den type bil.
Så kan man jo blive ved,,,,hvorfor ikke en 911 istedet for en Karman?
MVH Per
Pap Porsche?,holde nallerne væk, hvis man ikke har råd til en original??
Det er selvfølgelig bare din holdning. Min er anderledes, men skidt, sådan er vi jo så forskellige.
Mit bud på dit spørgsmål er at der er mange flere som kender til Speedsteren end Karmann Ghiaen. Det er vel som Mustang VS. mange andre flotte usbiler.
Udbud og efterspørgelse er somregel svaret og det vil jeg også mene det er her.
I og med der er mange flere der kender til Speedsteren end Karmann Ghiaen, så bliver priserne også højre. Om det så er original eller replica, det er så noget andet.
For mit vedkommende, så har det noget med $ at gøre. Jeg har personligt ikke lige 800.000 kr. der står original Speedster på, men jeg havde heldigvis nok $ til en replica og jeg kan roligt sige dig at det er noget af det sjoveste jeg har haft. Det fede ved replicaen er også at jeg tør og bruge den!!!!! Ville nok være lidt mere forsigtig med en original.
Personligt kendte jeg ikke ret meget til Karmann Ghiaen inden jeg fik købt Speedsteren, så derfor har den ikke været med i min overvejelser.
Et eller andet sted er jeg et rigtigt godt eksempel på hvorfor Speedsteren er dyrere end Ghiaen. Det er folk som mig, der er villig til at betale det den koster af den ene grund, at jeg syntes det er en kanon FED bil! og er utrolig glad for den replica eller ej..
Det er bare min mening, men der er sikkert mange syn på den sag!!!
-------------------------------------------
1955 VW Ragtop - 1966 Mustang Convertible - 1967 Mustang Fastback GTA
ja eller hvorfor købe en sur sok af ghia når man kan få en porsche 356 for 150.000 -kr eller mindre...??? folk køber hvad de kan lide...ik om man kan få en anden bil billigere fordi du bedre kan lide den...
mvh thomas
-------------------------------------------
[URL=http://s960.photobucket.com/user/KirkhammerThomas/media/lll/dcdcfefa-8bc4-4f84-96cd-3988de0d2ff
Speedsteren (plast eller ej) stinker af sex og kællingerne er vilde med den. Der er ikke meget fisse at hente i en gammel ghia...
Derfor !
:-)
M.
(tidligere plastspeedster ejer)
-------------------------------------------
I'm not impressed easily. Wow! A blue car!
IPhone: 25576904
Retrobug skrev:
Speedsteren (plast eller ej) stinker af sex og kællingerne er vilde med den. Der er ikke meget fisse at hente i en gammel ghia...
Derfor !
:-)
M.
(tidligere plastspeedster ejer)
Stor fem tal til Retrobug ! :-)
[quote=Thomas-Gearheads]Jeg synes at dit sammenligningsgrundlag virker utroligt farvet af preference, men nuvel...... som svar til dit spørgsmål:
For at holde skidt fra kanel så lad os vurdere de to vidt forskellige biler for sig.
Karmann Ghia cabriolet:
For at indbringe hen mod 150.000 kr. skal en sådan vogn være i rigtig rigtig flot stand.
En spekulant til en Ghia cab køber forhåbentlig den bil fordi de kan lide linjerne og historien bag den, sammen med vw's geniale enkelthed.
Den skal dog købes for hvad den er..... ikke fordi man ikke har råd til en AC Cobra eller en Speedster.
Speedster:
For at indbringe op mod, og måske endda lidt over, 250.000 kr. skal en Speedster i stil med Karmann cab'en være næsten som et kaffe-stel..... lige til at drikke af!
Jeg er klar over at visse biler indbringer mere, men det påhviler vel køberne at vurdere hvad der er rimeligt.
Jeg har set biler købt for alt mellem 70.000-300.000 kr. uden dog at være alt for forskellige.
Jeg tror det er de færreste, der rystes over priserne, som samtidigt har gjort sig den umage at regne sammen hvad det koster at bygge en kvalitets Speedster.
At man skal lade være med at købe falske varer fordi kun det originale duer synes jeg er en rigtig upraktisk holdning til en praktisk stillingtagen........ selv om folk har 1 mio. til en ægte Porsche Speedster er det jo ikke sikkert at deres planer er at deltage i Concours de Charme på Gavnø slot hvert år og så resten af tiden støve klenodiet af.
Det gode ved enhver replica er jo netop, som du også selv skriver, at tilgangen er enorm.
Så hvis ens lyster er at give den gas på de snoede veje, så behøver man ikke svede tran af frygt for at smadre noget uerstatteligt.
Jeg må i det store og hele tilslutte mig denne holdnig.
T
Anonym skrev:
Jeg vil gerne høre kommentarer til prisneveauet på pap porsche speedstere kontra prisniveauet på original karmann ghia cabs.
Jeg mener der er en totalt forskruet prisniveau på pap porsche speedstere ( som i nedennævnte vil blive nævnt speedster, da de absolut intet, har at gøre med en porsche ).
En original karmann ghia cab pre 67, koster i omegning 150k og en pap speedster ca 200-225k. Det er vel og mærke med samme standart motor gearkasse og fælge som en ghia cab.
Hvad er det så lige der giver speedsteren ret til mer prisen?
Lad os lige skitsere op hvad du får for pengene
Karmann ghia cab:
* KVALITET hele vejen igennem også karossen
* den ægte vare, ej plastic bil
* håndlavet bil med sjæl
* begrænset oplag, der bliver ikke produceret flere
* fornøjelsen af at opstøve og få bilen hjem
* køreglæde af en ægte klassisker
* en god investering
Pap speedster:
* PLASTIC FANTANSTISK en rigtig optimist jolle.
* en repro pap bil
* ubegrænset produktionsmuligheder / udbud i fremtiden
* Glasfiber karosse
* ringere trafiksikkerhed
* repro dele på en større procentdel af bilen
* en meget dårlig investering
* hverken en porsche eller en vw, en ingentings bil
* samme undervogn som en ghia
Ud fra ovennævte betragtning kan jeg ikke lige se fornuften i prisniveauet på speedsterne, hvad er det lige der får folk til at betale de høje priser på speedsterne?
Hvis vi betragter købet ud fra en investeringsmæssig vinkel = udbud og efterspørgsel, er der ikke mange ghia cabs tilbage derude og der kommer heller ikke flere til. Porscherne kan du finde fra nu af og resten af dit liv. DVS der er begrænsede muligheder for at finde en ghia cab og ubegrænsede muligheder for at finde en speedster. Logisk vil det med rette betyde, at prisen på en ghia cab bør være højere end på en speedster men det er ikke tilfældet. Dvs. der er nogle tåber derude som trodser naturlovene og betaler ALT ALT for meget for en deres plastic.
Yderligere undre det mig også at man vil have en fake speedster, for kan man ikke betale prisen for en original bør man holde nallerne væk. Det er det samme som hvis man ikke har råd til en ægte gucci taske, så køber man en fake istedet. Det er nok en lidt flad fornemmelse kunne jeg tænke mig. Det er falsk reklame, man forsøger at være noget men ikke kan være.
Hvad er jeres kommentare hertil ?
Jeg mener at der er vendt op og ned på priserne og at en original ghia cab er MEGET mere eftertragtet, sværer at finde og bør koste speedsternes pris og speedsterne skulle koste ghia'ernes priser som max.
Der er i pricippet lille foreskel på en speedster og en buggy, hvorfor er priserne så så milevidt fra hianden når en bugge koster 50k og en speedster 225k?
Nogle af jer vil måske sige at man ikke kan sammenligne en speedster og en ghia cab, men så se bort fra det og kommenter ud fra det overordnere billede, det kunne også være en speedster kontra en porsche 356 b/c der også koster ca 200-225k det er samme billede der tegner sig.
nåede kun at läse halvdelen af dit indläg: du lyder da lidt som en tåbelig nar, der ikke har fattet en skid. kender du nogen af de speedsterkit der findes?? hvis du gjorde ville du vide hvad forskellen på dem og en buggy er...sät dig dog ind i tingene för du sviner det til...latterlige mammas boy fra hellerup. köb du dig en ägte porsche 356 speedster (den seneste jeg så her i sverige var sat til 1.099.000 sek, så hvorfor skulle man dog köbe eller bygge en replica????) klaphat
ahhhhh.....let it all out........gousefraba
er heller ikke meget for plastik biler - men skulle jeg eje en blev det en speedster !!
især den coty har (har til salg) er enormt velbygget !
hvad angår ghia - så syntes jeg ikke cab udgaven er særligt fed, kaleschen ødelægger linjerne (i mine øjne)
derimod er drømmen en tidlig 60'er ghia coupe med nul rust og nul svejsninger og plastic padding
-------------------------------------------

mobil nr: 22-26-03-12
Jeg kan kun tilslutte mig din undren over de priser som nogen vil give for en Pap Porsche, fedt udtryk i øvrigt.
Jeg har selv købt et byggesæt. Men det er fordi den giver en vis frihed til at bygge de dele på som jeg gerne vil. Med hensyn til bremser, gearkasse og motor.
Samtidig med at der findes et hav af muligheder til resten af bilen og så kan man finde nogen noget nyere dele til kontakter, tændinglås osv.
Og så håber jeg ikke den letter over 160 km/t ligesom en bobbel.
Det bliver så bøvlet på en rigtig 356 med de store og meget dyre alu-tromlebremser og alle de små ændringer over årene, så det er svært at finde brugte dele, der ikke er ligeså dårlige som dem man har. Den sidste bil er fra 65-66. Det er meget gammel og besværligt.
Motorene er opbrugte og ekstremt dyre at koste i stand.
En Karmann er en fed velkørende udgave af en type1, men puha hvor de kan være rustne. Absolut en fed bil.
-------------------------------------------
Jeg beklager, men nogle af billederne er taget med et Canon spejlreflekskamera.
Hvis du har en fin gia, så skal du om få år banke rust igen-eller ikke bruge den, og hvad er det fede ved en bil som ikke kan bruges når vejeret ikke lige er høj sol og blå himmel?
En original 356 har samme problem!
En speedster i fiber ruster aldrig! Og du kan bruge den som du vil med minimal vedligeholdelse-Og den ser stadig fed ud!!
"pap porsche"?? Hvad har fiber med pap at gøre? Pap er et papir produkt-Fiber er lavet af tynde glastråde, som er lavet af smeltet sten-Og holdes sammen med polyester, som er et kemisk hærdene plast produkt.
Plast og fiber ligner hinanden på samme måde som staniol ligner stål!!
Kik lige efter verdens dyreste superbiler-De er lavet af fiber og ikke stål.
Den eneste grund til at ikke alle biler er lavet af fiber er at det er for dyrt og langsomligt at støbe fiber biler, Så er stål langt billigere at fremstille i stort antal-Så der er bare tale om et discount materiale til bil fremstilling.
Og det er så min mening!!!!!
Hilsen Niels Erik
-------------------------------------------
En buggy ser bedst ud med originale centerline!
Yankiebar skrev:
Retrobug skrev:
Speedsteren (plast eller ej) stinker af sex og kællingerne er vilde med den. Der er ikke meget fisse at hente i en gammel ghia...
Derfor !
:-)
M.
(tidligere plastspeedster ejer)
Stor fem tal til Retrobug ! :-)
Det skriver du da kun fordi du har købte hans bil :wink:
[quote=lotus-jonas]
Anonym skrev:
nåede kun at läse halvdelen af dit indläg: du lyder da lidt som en tåbelig nar, der ikke har fattet en skid. kender du nogen af de speedsterkit der findes?? hvis du gjorde ville du vide hvad forskellen på dem og en buggy er...sät dig dog ind i tingene för du sviner det til...latterlige mammas boy fra hellerup. köb du dig en ägte porsche 356 speedster (den seneste jeg så her i sverige var sat til 1.099.000 sek, så hvorfor skulle man dog köbe eller bygge en replica????) klaphat
Måske jeg ikke har fattet en skid, men hvad er egentlig forskellen på en 356 speedster og en buggy???- de er bygget på en opkortet vw bund og lavet af fiber. Jeg kan godt se at de ikke ligner hinanden i forhold til udseende men hvor er det lige forskellen er som du nu har fået øje på som jeg ikke kan se? er det prisen? eller ønsker om at mindske sit mindreværd til trods for man ikke har råd til den ægte vare eller en overvældende hang til kopivarer?
Speedsteren er som enhver anden fiberøse- et stort badekar der koster for meget
hendrixxx skrev:
[quote=lotus-jonas]Anonym skrev:
nåede kun at läse halvdelen af dit indläg: du lyder da lidt som en tåbelig nar, der ikke har fattet en skid. kender du nogen af de speedsterkit der findes?? hvis du gjorde ville du vide hvad forskellen på dem og en buggy er...sät dig dog ind i tingene för du sviner det til...latterlige mammas boy fra hellerup. köb du dig en ägte porsche 356 speedster (den seneste jeg så her i sverige var sat til 1.099.000 sek, så hvorfor skulle man dog köbe eller bygge en replica????) klaphat
Måske jeg ikke har fattet en skid, men hvad er egentlig forskellen på en 356 speedster og en buggy???- de er bygget på en opkortet vw bund og lavet af fiber. Jeg kan godt se at de ikke ligner hinanden i forhold til udseende men hvor er det lige forskellen er som du nu har fået øje på som jeg ikke kan se? er det prisen? eller ønsker om at mindske sit mindreværd til trods for man ikke har råd til den ægte vare eller en overvældende hang til kopivarer?
Speedsteren er som enhver anden fiberøse- et stort badekar der koster for meget
for det förste vil jeg ikke sige at det minsker mit mindrevärd at bygge en bil fra bunden kontra at köbe en ägte speedster.
jeg vil nu heller ikke nedgöre en buggy ved at kalde den et badekar. men forskellen som jeg nu har "opdaget" er at et dyrt speedsterkit har en subframe i metal som gör den meget mere vridningsstabil og mere sikker i et sammenstöd i forhold til en buggy. cabben er vel mere en rigtig cab i forhold til en buggy. dette er vel de störste forskelle.
nu bor jeg jo i sverige, og havde jeg en million til at köbe bil for, så tror jeg nu heller ikke jeg ville köbe en gammel porsche.
for det förste vil jeg ikke sige at det minsker mit mindrevärd at bygge en bil fra bunden kontra at köbe en ägte speedster.
jeg vil nu heller ikke nedgöre en buggy ved at kalde den et badekar. men forskellen som jeg nu har "opdaget" er at et dyrt speedsterkit har en subframe i metal som gör den meget mere vridningsstabil og mere sikker i et sammenstöd i forhold til en buggy. cabben er vel mere en rigtig cab i forhold til en buggy. dette er vel de störste forskelle.
nu bor jeg jo i sverige, og havde jeg en million til at köbe bil for, så tror jeg nu heller ikke jeg ville köbe en gammel porsche.
[quote=lotus-jonas]for det förste vil jeg ikke sige at det minsker mit mindrevärd at bygge en bil fra bunden kontra at köbe en ägte speedster.
jeg vil nu heller ikke nedgöre en buggy ved at kalde den et badekar. men forskellen som jeg nu har "opdaget" er at et dyrt speedsterkit har en subframe i metal som gör den meget mere vridningsstabil og mere sikker i et sammenstöd i forhold til en buggy. cabben er vel mere en rigtig cab i forhold til en buggy. dette er vel de störste forskelle.
nu bor jeg jo i sverige, og havde jeg en million til at köbe bil for, så tror jeg nu heller ikke jeg ville köbe en gammel porsche.
nej præcis den FREMMER dit selvværd....hvem er det så der er en wannabee?? definitionen på en cabriolet er en bil uden tag, og en bil kan ikke være mere cab end andre uden tag. Du mener altså at en buggy ikke kan forstærkes med en stålramme? det er nu set og gjort så jeg kan ikke helt se denne kæmpe forskel du nævner tidligere i tråden....ikke andet end prisen og udseende ihvertfald. Det er muligt at sikkerheden er marginalt bedre på en speedster replica (såfremt den har stålramme) men kører du galt i en fiberbil, så er du generelt færdig.
Så hvad siger du så.....du var meget stor i slaget og svinede ophaver til denne tråd godt og grundigt til fordi han ikke kunne se forskellen.....jeg kan endnu ikke se den. Udeseende, og pris.....og hvad mere????
men jeg kan da godt se at man kan føle sig lidt snydt over at køre i en replica som man har betalt kassen for og så kalder folk den bare for en buggy.....det må da være nedtur af rang.....
Helt enig Hendrixxx
-------------------------------------------
Jeg beklager, men nogle af billederne er taget med et Canon spejlreflekskamera.
og husk nu lotus-jonas....vi snakker om at købe bil og ikke bygge bil. Skal man bygge bil skal det jo være i stål ellers bliver det sgu for kedeligt....